KULTURA JAPOŃSKA

TRADYCYJNE JAPOŃSKIE WESELE. ZWYCZAJE, PRZESĄDY I POTRAWY

Według tradycji, wesela w Japonii odbywają się w duchu shintoizmu. Ceremonie często przeplatają zwyczaje chrześcijańskie, zdarza się jednak, że wyprawiane są buddyjskie wesela, które całkowicie zgadzają się z tradycyjnym modelem ślubu.

Tradycyjne wesele japońskie

W Japonii popularne są zarówno śluby cywilne, jak i uroczystości kościelne. Chrześcijańskie wesele zdobywa coraz większą popularność, jednak prawdziwie Japońska ceremonia to shinzenshiki. Pseudochrześcijańskie wesela łączą w sobie różne tradycje, co sprawia, że uroczystość ślubu przybiera nieco ekscentryczny charakter. W wersji rdzennej, a więc w przypadku rzeczywistego shinzenshiki, tradycja opiera się całkowicie na shintoizmie. Shinzenshiki jest ceremonią bardzo kosztowną, dlatego nie każdy Japończyk może sobie na nią pozwolić. Panna młoda podczas tradycyjnej uroczystości ubrana jest w strojne, kilkuwarstwowe kimono i ozdobny czepiec – tsuno kakushi. Twarz i ciało panny młodej pokryte są białą farbą, symbolizującą czystość. Pan młody ubrany jest w kimono o czarnym kolorze. Ślubu udziela duchowny – nakodo, w świątyni, przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów i w towarzystwie jedynie najbliższej rodziny. Ceremonię zaślubin wieńczy dziewięciokrotne napicie się sake z kieliszków – tuż po założeniu sobie obrączek przez państwa młodych. Shinzenshiki zakończone jest weselem, na którym nie obowiązują już tradycyjne stroje – panna młoda zakłada suknie, a pan młody garnitur.

Japońskie zwyczaje weselne

Do połowy XX wieku śluby japońskie były aranżowane przez rodziców państwa młodych. Obecnie, pary, które podejmują decyzję o zaślubinach, wybierają inne narzeczeństwo, które sprawuje nad nimi pieczę aż do ceremonii. Pierwsza z tradycji obejmuje już spotkanie zaręczynowe, podczas którego rodzice przyszłego pana młodego obdarowują jego narzeczoną prezentami – lnianymi nićmi, sake, woreczkiem z gotówką, ubraniami i herbatą. W trakcie wesela panna młoda pokazuje je zebranym gościom. Ci usadowieni zostają przy weselnych stołach, nie sadza się ich jednak zgodnie z koneksjami rodzinnymi. Miejsca przyznawane są zgodnie z hierarchią zawodową i społeczną. Pierwszy toast wzniesiony zostaje przez swata, po czym rozpoczyna się główna część uroczystości – hiroen. Japończycy na weselu opowiadają wesołe historie, wznoszą toasty i cieszą się wzajemną obecnością. Prezenty ślubne wręczane są podczas wesela. Przewiązuje się je mizuhiki – specjalnie przygotowanym do tego celu sznurkiem. Kolory opakowań zawsze łączą w sobie czerwień i biel, czerwień i złoty, purpurowy i biały lub srebrny i złoty. W przeciwieństwie do wesel polskich, uroczystości japońskie nie kładą nacisku na więzy rodzinne – są nieco bardziej oficjalne. Goście zobowiązani są do założenia odpowiednich strojów – w przypadku mężczyzn są to czarne garnitury, biały krawat oraz biała koszula, natomiast w przypadku kobiet – wieczorowe suknie lub strojne kimona.

Japońskie potrawy na wesele

Weselne menu w Kraju Kwitnącej Wiśni w znacznym stopniu różni się od tradycyjnych potraw zachodnich. Uroczystość otwiera potrawa z ryby. Nie zabraknie również czerwonego ryżu, sake, wodorostów i brunatnic. Mięso na weselach japońskich to zgoła rzadkość – kojarzone jest ono z wyjątkowym luksusem. Szczególną uwagę przywiązuje się do krojenia tortu weselnego, które przeradza się w niewielką ceremonię.

Tradycja i nowoczesność

Japończycy przywiązują dużą wagę do tradycji. Zdarza się jednak, że ta wyparta zostaje przez nowoczesność – wielu mieszkańców Japonii decyduje się na ślub chrześcijański bądź cywilny. Tradycyjne śluby nadal pozostają jednak popularne, a przemysł weselny stale się rozwija.

pozostałe ARTYKUŁY