KUCHNIA JAPOŃSKA

ORYGINALNE SOSY JAPOŃSKIE – RÓŻNE ZASTOSOWANIA KULINARNE

Kuchnia japońska opiera się na prostych, nieskomplikowanych połączeniach smakowych i delikatnych aromatach. To, co nadaje japońskim potrawom wyjątkowego wykończenia i ponadczasowego smaku, to dodatki, takie jak sosy. Poszczególne z nich dodaje się do różnego rodzaju posiłków, dzięki czemu uzyskać można oryginalną kompozycję smaków.

Sosy japońskie

Japońskie sosy odznaczają się wyraźnym, orientalnym smakiem i znacząco różnią od klasycznych europejskich dodatków, takich jak choćby sos pomidorowy. Ostre bądź słodko-kwaśne sosy pozwalają na indywidualną intensyfikację aromatu danej potrawy.

Japoński sos teriyaki

Teriyaki to rodzaj techniki kulinarnej stosowanej powszechnie w Japonii. Zalicza się ją do yakimono, a więc do kategorii pieczonych lub grillowanych mięs i ryb, które przygotowywane są w marynacie tare. Składają się na nią mirin – czyli rodzaj słodkiego sake, cukier lub miód oraz sos sojowy.

Japoński sos sojowy

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej dodawanych do japońskich potraw sosów, jest sos sojowy (jap. shōyu), który wytwarza się z ryżu, pszenicy lub ziaren soi, wody oraz soli. Fermentowany sos jest uznawany za jedną z najważniejszych przypraw w azjatyckiej kuchni – również chińskiej i indonezyjskiej. Wersję japońską charakteryzuje bardzo rzadka konsystencja i słony smak. Ciemny, przezroczysty sos sojowy jest niezwykle aromatyczny, dzięki czemu idealnie nadaje się do doprawiania potraw kuchni japońskiej (np. sushi czy ramenu). Japończycy produkują aż sześć odmian sosu sojowego. Należą do nich:

  • Tamari – sos o ciemnej barwie, w stu procentach wykonany z soi, podawany często z sashimi.
  • Koikuchi shōyu – sos sojowy wykonany w połowie z ziaren zbóż i w połowie z ziaren soi, najbardziej popularny.
  • Kanro shōyu – tradycyjny sos z Yanai prowincji Yamaguchi.
  • Saishikomi shōyu – najczęściej stosowany do sashimi i sushi, mocno esencjonalny, podwójnie przetwarzany sos.
  • Shiro shōyu – sos o najjaśniejszym zabarwieniu, słodkim smaku i wielości zbóż.
  • Usukuchi shōyu – słony sos o jasnej barwie i niedługim okresie dojrzewania.

Sos japoński do sushi

Sushi to jedna z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych potraw, mających swój kulinarny rodowód w Japonii. Zarówno sushi, jak i sashimi podaje się w towarzystwie odpowiednio dobranych sosów, które nadają potrawom wyjątkowego smaku. Bardzo popularnym sosem, którego używa się do doprawiania sushi jest sos sojowy, popularny bywa jednak także sos teriyaki, wasabi – czyli japoński ostry chrzan lub sosy bazujące na podstawie z soi i mirin.

Sos japoński do makaronu

Makarony japońskie znane są na całym świecie. Koneserzy japońskiej kuchni uwielbiają ramen, udon, soba czy somen. Podaje się je w towarzystwie sosów sojowych, sosów na bazie mirin, japońskiego octu ryżowego, sake lub dashi. Popularne są również sosy gotowe, które kupić można w sklepach z azjatycką żywnością np. sos Yamaki. W japońskiej kuchni znajdziemy również makarony w połączeniu z sosem ostrygowym.

Sosy na każdą okazję

Istnieje wiele wariacji na temat japońskich sosów – oryginalne przepisy są ulepszane i ewoluują w kuchni europejskiej. Tradycja wypiera jednak nowoczesność – zdecydowanie najczęściej konsumenci sięgają po najprostsze rozwiązania, takie jak sos sojowy, teriyaki, okonomiyaki czy sosy na bazie mirin. To dzięki nim japońska kuchnia zyskuje niepowtarzalne smaki i aromaty.

pozostałe ARTYKUŁY