KUCHNIA JAPOŃSKA

RAMEN – TRADYCYJNA JAPOŃSKA ZUPA

Każdy z nas może przez chwilę przenieść się w orientalną przestrzeń do odległych krajów. Choćby za sprawą oryginalnych dań, których smak przybliża nam tradycję i klimat danego miejsca. Jednym z takich dań jest tradycyjna japońska zupa Ramen.

Historia potrawy

Fani Japonii kulinarne przyjemności zgłębiać mogą podczas spożywania klasycznych potraw, takich jak zupy z makaronem Ramen. Zupa ta zyskała popularność na całym świecie, szerząc sympatię do kraju Kwitnącej Wiśni. Obecnie pyszny Ramen może zjeść niemal każdy, gotując zupę we własnym domu.Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że popularny Ramen nie jest potrawą typowo japońską. Zupa w głównej mierze opiera swój aromat i smak na bazie składników mięsnych, przywędrowała do Japonii w XIX wieku z sąsiedniego kontynentu –Chin.
W ciągu stulecia zupy Ramen zyskały popularność wśród Japończyków, którzy rozsmakowali się w charakterystycznym aromacie potrawy. W chwili obecnej Ramen ewoluował do kilkunastu odmian, popularnych na całym świecie. Potrawa ta stała się ponadto prototypem i inspiracją tak zwanych dań instant, a więc prostych w przygotowaniu zup błyskawicznych. Nazwa Ramen wywodzi się od chińskiego słowa, oznaczającego rodzaj makaronu produkowanego z mąki pszennej. 

Składniki Ramenu

Bazą Ramenu jest mięsny wywar, w smaku przypominający rosół, przygotowywany zwykle z mięsa wieprzowego i kości wieprzowych (tonkotsu). Bulion często urozmaica się dodając drób, owoce morza i warzywa lub inne składniki typu warzywa – wedle uznania kucharza. Zupa wzbogacona zostaje o tare, makaron oraz dodatki. Tare to aromatyczna, słona esencja, która umieszczana jest na dnie miski. Za najpopularniejszą uznaje się shoyu tare, bazującą na sosie sojowym. Wyjątkowy element Ramenu stanowi makaron oparty na czterech podstawowych składnikach – mące pszennej, wodzie i kansui(alkalicznej, słonej wodzie mineralnej wzbogaconej węglanami i kwasami). 

Rodzaje Ramenu

Nie istnieje jeden sformalizowany przepis na Ramen. Na przestrzeni lat wykreowanych zostało wiele wariacji na temat ulubionej przez Japończyków zupy. Powstawały one na drodze prób i błędów – wielu kucharzy urozmaicało Ramen wedle własnych smaków i oryginalnych pomysłów. Tak zróżnicowane receptury sprawiły, że w ciągu dekad wyróżniać zaczęto kilka najbardziej popularnych rodzajów zupy. Do najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych należy shio-ramen, zbliżona do klasycznej odmiany zupa na bazie kurczaka, ewentualnie z pulpetami, dodatkiem ryb, kapusty, szczypiorku, pora czy pędów bambusa. Inne popularne odmiany Ramenu to tonkotsu-ramen (o smaku wieprzowiny), shōyu-ramen (oparty na sosie sojowym)  oraz miso-ramen(silnie doprawiony pastą sojową miso).

pozostałe ARTYKUŁY