KULTURA JAPOŃSKA

NAJWAŻNIEJSZE ZWYCZAJE BIZNESOWE W JAPONII

Dla Japończyków budowanie relacji biznesowych to jeden z fundamentów japońskiej etyki biznesu. Aby więc zyskać zaufanie u japońskich przedsiębiorców, należy dążyć do zbudowania mocnych relacji osobistych z potencjalnym klientem oraz zapoznać się z podstawowymi zwyczajami biznesowymi, z którymi spotkamy się w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Praca na całe życie

Profesjonalne podejście Japończyków do pracy wynika z japońskiej kultury biznesu związanej z dążeniem do przywiązania pracownika do firmy. Takie podejście zachęca do pełnego zaangażowania w swoje obowiązki i jak najlepszego działania na rzecz firmy. Pracownik w japońskim biurze jest więc z założenia zatrudniony w danej firmie na stałe – zazwyczaj zaczyna i kończy swoją karierę zawodową w jednym i tym samym biurze.

Zwyczaje biznesowe

Ukłon to podstawowy gest w kulturze japońskiej. Wyraża wdzięczność, szacunek, służy do powitań i pożegnań. Choć Japończycy przykładają bardzo dużą wagę do głębokości pokłonu, kolejności i hierarchii to w stosunku do zachodnich biznesmenów są bardziej tolerancyjni, wystarczy, że lekko się pochylą lub tylko skiną głową. Na spotkania należy przychodzić punktualnie, spóźnienia są bardzo źle postrzegane. Nasz strój powinien być w stonowanych barwach a biżuteria skromna. Japoński biznesmen zazwyczaj zakłada granatowy garnitur. Płaszcz i czapkę powinniśmy zdjąć przy wejściu do firmy.

Wręczanie wizytówki to swojego rodzaju rytuał. Przede wszystkim należy przechowywać ją w specjalnym wizytowaniu. Należy ją wręczyć napisem do góry i przyjąć z szacunkiem. Klient powinien podawać wizytówkę jako drugi. Wizytówki pomogą nam uniknąć niezręcznego pytania o nazwisko, które zapomnieliśmy – warto z tego korzystać, ponieważ w Japonii niemile widziane jest proszenie o powtórzenie nazwiska.

Kontakt osobisty

Japończycy o wiele bardziej cenią bezpośredni kontakt niż korespondencję mailową czy rozmowę telefoniczną. Inwestują bardzo dużo swojego czasu na budowanie trwałych relacji z partnerami biznesowymi. Do każdego spotkania biznesowego należy się bardzo skrupulatnie przygotować. Ponieważ Japończycy bardzo starannie wykonują swoje ruchy biznesowe, czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie ewentualnej współpracy może być bardzo długi – taka współpraca będzie dla europejskiego klienta lekcją cierpliwości.

System ringi

Proces decyzyjny jest w japońskim biznesie tak długi również dlatego, że decyzję o przedsiębiorstwie podejmuje się grupowo. Ustalenia muszą być budowane na każdym ze szczebli wewnętrznej hierarchii. Taki sposób podejmowania decyzji pozwala na łatwiejsze wcielenie w życie projektów, które są wypracowywane dzięki współpracy a nie odgórnego polecenia wydanego przez zarząd przedsiębiorstwa.

Nemawashi

Znaną frazą ilustrującą japońskie podejście do biznesu jest słowo nemawashi – oznaczające „obwiązywanie korzeni”. Termin wywodzi się z ogrodnictwa i oznacza przygotowanie korzeni roślin do przesadzenia, aby jak najlepiej uchronić je przed uszkodzeniami. W kontekście biznesowym można tłumaczyć to sformułowanie jako „robienie podwalin”, „budowanie fundamentów”.

Polega to na prowadzeniu szczegółowych rozmów ze stronami zaangażowanymi we wdrażanie nowych projektów czy poprawek, podczas których zbiera się opinie i jak najwięcej informacji, aby móc wspólnie podjąć ostateczną decyzję. Ten nieformalny proces stanowi ważny element każdego nowego projektu i poprzedza późniejsze, oficjalne kroki. Należy jednak podkreślić, że nemawashi jest w Japonii często oceniane negatywnie, kojarzone z oszustwami, lobbingiem i podstępami.

Język w relacjach biznesowych

Większość japońskich biznesmenów biegle posługuje się językiem angielskim. Może się jednak zdarzyć, że negocjacje zostaną wstrzymane, jeśli okaże się, że japoński rozmówca nie rozumie wszystkiego na dostatecznym poziomie. Przyjmuje się, że to strona inicjujące spotkanie podejmie działania, które zniosą barierę językową, czyli na przykład pojawi się na spotkanie z tłumaczem.

Podsumowując, należy podkreślić, że Japończycy traktują negocjacje i podejmowanie decyzji biznesowych bardzo poważnie a potencjalnego partnera biznesowego traktują z ogromnym szacunkiem, nawet jeśli nie uda się ostatecznie wypracować współpracy. Nieznajomość japońskiej etykiety biznesowej może pozbawić nas szansy na nawiązanie współpracy, dlatego warto poznać tradycyjne formy zarządzania w japońskim biznesie, który łączy szacunek dla współpracowników i potencjalnych parterów oraz zachęca do samorozwoju.

pozostałe ARTYKUŁY