KULTURA JAPOŃSKA

LALECZKI KOKESHI – TRADYCYJNE JAPOŃSKIE LALKI Z DREWNA

Drewniane laleczki Kokeshi od wieków stanowią jeden z elementów japońskiej sztuki tradycyjnej. Przyciągają uwagę kolekcjonerów i łasych na regionalne rękodzieło turystów. Z wytwarzanymi od wieków figurkami, wiąże się przekazywana z pokolenia na pokolenie rzemieślnicza tradycja oraz wiele popularnych mitów.

Kokeshi to drewniane, walcowate figurki z charakterystyczną dużą głową. Kobiece postaci pozbawione są rąk, a ich korpusy ozdabia się ręcznie barwionymi, kwiecistymi wzorami. Twarze tradycyjnych kokeshi zaznaczane są natomiast jedynie kilkoma prostymi kreskami. Do produkcji figurek wykorzystuje się różne rodzaje drewna, z uwagi na ich specyficzne właściwości – np. drewno śliw nadaje laleczkom wyjątkowy kolor, natomiast miękkie drewno dereni zapewnia im niezwykłą jakość i trwałość.

Historia lalki Kokeshi

Pierwsze laleczki Kokeshi zaczęły pojawiać się już na początku XIX wieku w regionie Tōhoku. U schyłku epoki Edo, były już popularne, jako zabawki dla dzieci oraz pamiątki z podróży. Wraz z rozwojem masowej produkcji dziecięcych akcesoriów, ręcznie wykonywane Kokeshi zmieniły swoją funkcję, stając się elementem folkowej, japońskiej tradycji, docenianej częściej przez koneserów sztuki i kolekcjonerów, niż przez dzieci zainteresowane zabawą. Dziś, obok tradycyjnie wykonywanych figurek, seryjnie produkowane są współczesne wersje kokeshi, które stanowią jedną z typowych turystycznych pamiątek z Japonii. Wciąż jednak, szczególnie w okolicach Tōhoku, znaleźć można tradycyjne, rzemieślnicze warsztaty, w których pielęgnowana jest dawna japońska sztuka.

Japońskie laleczki kokeshi

Japończyk, słysząc słowo „Kokeshi”, myśli zazwyczaj o jednym z jedenastu tradycyjnych wyobrażeń Kokeshi, związanych z jedenastoma onsenami regionu Tōhoku. Gdy tereny wokół japońskich gorących źródeł – onsenów – zaczęły rozwijać się, jako popularne uzdrowiska, kokeshi miały stanowić charakterystyczne dla danej okolicy suweniry. Oryginalne laleczki powstawały zgodnie z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie wskazówkami, dlatego też Kokeshi stanowią oś historii niejednej japońskiej rodziny. Niektóre z nich są związane z drewnianym rzemiosłem nawet od pięciu pokoleń, a ich kolejni przedstawiciele – najbardziej gorliwi i wierni tradycji – nadal wytwarzają Kokeshiw niezmieniony od wieków sposób.

Kokeshi w nowoczesnym wydaniu

Obok tradycyjnych laleczek, czyli tzw. dentō-kokeshi, powstają dziś również bardziej współczesne wersje figurek – shingata-kokeshi, czyli „twórcze” kokeshi. Młodzi japońscy rzemieślnicy, coraz częściej traktują tradycję, jako punkt wyjścia dla własnych estetycznych poszukiwań, a wykonywane przez nich figurki zyskują nowe, oryginalne formy.

Znaczenie lalki kokeshi

Choć drewniane, japońskie laleczki cieszą się nieustającą popularnością wśród turystów i kolekcjonerów, w świadomości wielu Japończyków kokeshi stanowią symbol tragicznej historii i rodzinnych dramatów. Wokół tradycyjnych figurek przez wieki narosło mnóstwo mitów i wierzeń, których wspólnym mianownikiem jest dziecięca śmierć. Niewinnie wyglądające figurki uznawane są przez wielu za symbol śmierci nienarodzonych dzieci lub tych, zabijanych tuż po narodzinach. Wiąże się to m.in. z interpretacją nazwy kokeshi, jako pochodnej słów ko (dziecko) oraz keshi (usuwanie lub gaszenie). Według popularnych mitów, rodzice, dla upamiętnienia śmierci dziecka, przygotowywali właśnie barwne, drewniane figurki. Praktyki te potwierdzają jednak tylko nieliczne źródła, a i one nie wskazują wyraźnie, czy kokeshi powstały już jako symboliczna pamiątka czy może później zostały zaadaptowane do rodzinnych rytuałów.

Komercyjne laleczki kokeshi znaleźć dziś można na niemal każdym straganie z pamiątkami, a ich uwspółcześniony wizerunek wykorzystywany jest często również w kulturze popularnej. Większość z nich ma jednak niewiele wspólnego z dawnymi, drewnianymi figurkami. Podobnie, jak w przypadku wielu innych japońskich tradycji, sztuka wytwarzania drewnianych kokeshi z namaszczeniem kultywowana jest jednak przez najbardziej rozkochanych w narodowym dziedzictwie rzemieślników. Przed zapomnieniem oraz zniekształceniem masowej produkcji chronią je także liczne muzea, w których wystawiane są tradycyjne figurki.

pozostałe ARTYKUŁY