W Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo popularne jest przekonanie, że grupa krwi determinuje osobowość, predyspozycje i zachowania oraz relacje z innymi ludźmi. Za ojca tej teorii uchodzi japoński profesor Takeji Furukawa, który w 1930 roku opublikował artykuł charakteryzujący osoby o poszczególnych grupach krwi. Dziś idea ketsueki-gata jest tak popularna, że horoskopy w gazetach i programach telewizyjnych są oparte właśnie o grupę krwi, a książki poświęcone tej tematyce są prawdziwymi bestsellerami. Ponadto grupy krwi są wykorzystywane przy doborze odpowiedniego partnera. Najlepsze związki tworzą osoby o tej samej grupie krwi, natomiast osoby z krwinkami AB mogą łączyć się w pary z każdym.
40% Japończyków posiada grupę krwi A. Według horoskopu są to osoby spokojne, uprzejme, odpowiedzialne i cierpliwe. Niezbyt dobrze czują się w dużych skupiskach ludzi, bywają uparte i łatwo się stresują. Osoby z grupą B to kreatywni indywidualiści, skupieni na swoich celach i dążący do ich realizacji. W życiu kierują się rozsądkiem, mogą sprawiać wrażenie obojętnych i zdystansowanych. Grupa 0 jest łączona z optymizmem i zdolnościami przywódczymi. Ludzie, którzy ją posiadają są postrzegani jako energiczni i otwarci. Mają jednak problem z punktualnością. Osoby o krwi AB łączą w sobie cechy przynależne zarówno grupie A, jak i B, przez co są uważani za skomplikowanych, nieprzewidywalnych i ekscentrycznych.
W Japonii stosuje się chiński system astrologiczny, który dzieli się na 12 znaków (Szczur, Bawół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Kozioł, Małpa, Kogut, Pies, Świnia). Taki podział związany jest z cyklem obiegowym Jowisza wokół słońca, który trwa ok. 12 lat. Każdy rok jest reprezentowany przez inny znak zodiaku i przyporządkowane mu cechy. Dodatkowo wyróżnia się jeszcze 5 żywiołów, zwanych Niebiańskimi pniami (woda, ziemia, drewno, ogień, metal), które zmieniają się każdego roku, dając inne zabarwienie duchowe danemu znakowi.
Według chińskiego horoskopu osoby urodzone pod danym znakiem zodiaku przejawiają cechy charakterystyczne dla zwierząt im patronującym.
Szczur – jest skrupulatny, inteligentny, sprytny oraz ambitny i praktyczny. Jego wadami są upór oraz mściwość.
Bawół – odpowiedzialny, rzetelny, hojny i opiekuńczy, a jednocześnie zazdrosny, uparty i drobiazgowy.
Tygrys – jego zalety to: odwaga, pewność siebie, uczciwość i sumienność. Niestety bywa też lekkomyślny, samolubny i impulsywny.
Zając – jest wrażliwy, ułożony, skromny i pełen taktu, a przy tym jest nieśmiały i miewa skłonności do hipochondrii.
Smok – szlachetny, ambitny i dostojny, pełen wigoru i siły ale też bezwzględny, władczy i arogancki.
Wąż – charakteryzuje go mądrość i empatia, jest bystry i honorowy. Jego negatywne cechy to powaga i obojętność.
Koń – sympatyczny, inteligentny, niezależny i pogodny, bywa niespokojny, zmienny i samolubny.
Koza – mocne strony tego znaku to kreatywność, hojność i empatia, natomiast wadami są nieodpowiedzialność i lenistwo.
Małpa – jest wszechstronna, dowcipna, inteligentna i pełna życia, a przy tym zawzięta, zarozumiała i skłonna do manipulacji.
Kogut – odważny, dowcipny, lojalny i ciężko pracujący. Jego największe wady to pretensjonalność, gołosłowność.
Pies – osoby urodzone pod tym znakiem są szczere, wierne i oddane najbliższym. Potrafią jednak być złośliwe i nieprzyjemne.
Świnia – bardzo towarzyska, szczera i zabawna. Jej największe wady to brak samodyscypliny i porywczość.
Według legendy horoskop Hideyoshiego powstał na dworze pierwszego szoguna prawie pół tysiąca lat temu. Założeniem horoskopu numerologicznego jest przyporządkowanie odpowiedniej planety lub gwiazdy do konkretnej cyfry. By znaleźć swój japoński zodiak należy dodać do siebie wszystkie cyfry z daty urodzenia, aż do uzyskania wartości jednocyfrowej.
Horoskopy i wróżby towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Niektóre są oparte na starożytnych tradycjach i naukach, a inne na całkiem nowych obserwacjach. Bez względu na ich rodzaj i pochodzenie nawet bardzo nowoczesne społeczności pragną wierzyć w to, że dzięki nim mogą zajrzeć w przyszłość.