KUCHNIA JAPOŃSKA

JAPONIA – KULINARNE TRADYCJE I ZWYCZAJE

Japońska tradycja kulinarna jest niezwykle bogata. Japończycy celebrują posiłki, poświęcając im szczególną uwagę. Kuchnia to także ważny element integracji społecznej– stanowi istotną część życia rodzinnego i towarzyskiego, pełniąc funkcję zarówno kulinarną, jak i estetyczną.

Tradycyjna kuchnia japońska

Japończycy bardzo dużą wagę przywiązują zarówno do smaku, jak i do wyglądu spożywanych przez siebie potraw. Spożywanie posiłków związane jest zawsze z określoną ceremonią – dania jedzone są według obowiązujących zasad, których Japończycy pieczołowicie przestrzegają. Kultura kulinarna obecna jest we wszystkich aspektach życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni – pojawia się w legendach, przysłowiach, dawnych obrzędach, idiomach i historiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Japończycy bardzo dużą uwagę zwracają nie tylko na smak wykonywanych potraw, ale też na zapach, wrażenia wizualne i dotykowe. Kuchnie japońską charakteryzuje niewielka ilość przypraw i dodatków, które są właściwie skomponowane w potrawie. Dania są odpowiednio przyrządzane tak, aby były one delikatne zarówno w smaku, jak i zapachu. Japończycy unikają skrajnych smaków i aromatów, urozmaicając dania jedynie podstawowymi przyprawami takimi jak sól, cukier, pieprz, sos sojowy, wasabi (japoński chrzan) i mirin (słodka sake). Mają one jedynie podkreślać naturalny smak przygotowanych potraw, tak, by stawał się on nasycony i pełny. Minimalna ilość przypraw sprawia, że kuchnia japońska może być  określana jest jako mdła, jej fani stoją jednak na straży naturalnego smaku. Japończycy przykładają ponadto bardzo dużą wagę do klasyfikacji żywności. W tej kwestii są oni wyjątkowo rygorystyczni – wyróżniają ogromne ilości makaronów, ryb, owoców, alkoholi, warzyw i ryżu. Dzięki zasadom panującym w japońskiej kuchni jest ona określana jako jedna z najbardziej harmonijnych i najzdrowszych na świecie.

Podział dań japońskich

Kuchnię japońską podzielić można na kilka grup. Do pierwszej z nich zaliczyć możemy dania, które podawane są na zimno, nazywane przez Japończyków namasumono. Kolejne grupy to dania gotowane (nimono) oraz grillowane (teppanyaki), pieczone (yakimono) oraz smażone (agemono). Popularne są również sałatki – sunomono, a także dania, które poddane zostały procesom fermentacji – tsukemono. Ostatnią grupę stanowią dania przyrządzane z ryżu (gohanmono) oraz sushi.

Ulubione potrawy Japończyków

Japończycy stworzyli charakterystyczną dla swojego kraju kuchnię, która znana jest obecnie na całym świecie. Japonia słynie z przepysznych owoców morza, warzyw, ryżu i makaronów. Do najbardziej rozpoznawalnych japońskich potraw zaliczyć można sushi, ramen, okonomiyaki, suszone ryby, mięso wołowe, wieprzowe i drób, takoyaki, gomae, desery przyrządzane z zielonej herbaty, czy miso.

Japońskie sushi wyróżnia różnorodność smaków, ze względu na ilość gatunków ryb i warzyw, które dodawane są do popularnej potrawy. Połączenia stają się coraz bardziej ciekawe pod kątem doboru składników, nasycone smakiem, aromatem i barwami poszczególnych komponentów. Popularne na całym świecie zupy ramen to kolejna z ulubionych przez Japończyków potraw. Oryginalny makaron, którego rodowód pochodzi z Chin podbił serca japońskich rodzin. Podobną sławą cieszy się miso – tradycyjna zupa oparta na paście wytwarzanej ze sfermentowanych nasion soi. Okonomiyaki, czyli placki naleśnikowe lub „kapuściane” z dowolnym wkładem również królują wśród głównych japońskich dań. Wraz z przystawkami, takimi jak takoyaki czy gomae tworzą one pełnowartościowe, japońskie posiłki, złożone tradycyjnie z pięciu podstawowych elementów – miska ryżu, miska zupy oraz trzy potrawy, wybrane z dowolnej grupy dań.

pozostałe ARTYKUŁY