KUCHNIA JAPOŃSKA

OMURAISU – OMLET Z RYŻEM LUBIANY NIE TYLKO PRZEZ DZIECI

Omuraisu to japońskie danie, które należy do kategorii yoshoku, czyli dań które są swobodną interpretacją zachodnich potraw. Japończycy bardzo poważnie traktują własną kulturę kulinarną, na przykład przestrzegając wielu rytuałów dotyczących przygotowania sushi czy tradycyjnego parzenia herbaty. Nie boją się jednak przyswajać i dostosowywać potrawy, pochodzące z różnych stron świata, do własnych gustów kulinarnych.

Czym jest omuraisu?

Omuraisu to nazwa będąca przykładem wasei-eigo, czyli tworzenia słów japońskich pochodzących od słów angielskich. Powstało z połączenia słów: omlet (omu) i ryż (raisu). Czasami ryż zastępowany jest makaronem soba, wtedy potrawa nosi nazwę omusoba.

Omaraisu to omlet na smażonym ryżu, a dodatkowe składniki przesmażane razem z ryżem nie są ściśle określone. Przede wszystkim dodaje się różne rodzaje mięsa (na przykład kurczaka, wieprzowinę lub wołowinę), a także warzywa – najpopularniejsze to marchew, cebula, groszek cukrowy, pieczarki i papryka. Omlet może przybrać różne formy – być cienki i szczelnie okrywać ryż lub bardziej puszysty i wilgotny.

Usmażony ryż z dodatkami wykłada się na się omlet, który składa się na pół, przykrywając cały farsz. Przekładając danie z patelni na talerz, należy starać się uformować kształt wrzeciona. Całość polewa się keczupem, lub sosem demi-glace – często jest on wyciskany z butelki i przybiera formę kanji, czyli znaku litograficznego stanowiącego element pisma japońskiego.

Jest to bardzo sycące, popularne i lubiane danie, które zwykle serwowane jest na śniadanie. Spotkamy je zarówno w japońskich domach, szkolnych stołówkach, ale także w restauracjach.

Jajka w tradycji kulinarnej Japonii

Jajka są produktem zjadanym w Japonii bardzo często, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Ponieważ część przepisów zaleca pozostawienie jajka w postaci półpłynnej, często na opakowaniu podawana jest data możliwego spożycia jajka w postaci surowej. Latem te przedziały są zdecydowanie krótsze (około dwóch tygodni) a zimą dłuższe (do dwóch miesięcy).

Przepis na omuraisu

Zaproponowana przez nas wersja omuraisu bazuje na kurczaku, cebuli, pieczarkach i groszku – ale jak wspominaliśmy, dodatki można dowolnie modyfikować. Z podanych składników wyjdą dwie porcje.

W osolonej wodzie gotujemy 1 szklankę ryżu krótkoziarnistego, odcedzamy i zostawiamy do całkowitego ostudzenia. 6 jajek rozbijamy i mieszamy w misce, solimy i odstawiamy. 1 dymkę kroimy w drobną kostkę. 100 gramów kurczaka bez skórki (najlepsze będą do tego uda lub podudzia z kurczaka – to mięso jest najbardziej delikatne i soczyste) także kroimy w nieco większą kostkę. Garść pieczarek kroimy w plasterki. Cebulę i mięso smażymy na szerokiej patelni, na łyżce dowolnego tłuszczu. Dodajemy pieczarki i garść mrożonego groszku. Potem zimny ryż, łyżkę masła. Całość smażymy i doprawiamy pieprzem i solą. Tak usmażony ryż przekładamy na talerze.

Na małej (max. 20 cm średnicy), teflonowej patelni rozgrzewamy łyżeczkę oleju i wylewamy połowę masy jajecznej. Całość energicznie mieszamy pałeczkami przez kilka sekund – dzięki temu wnętrze omletu będzie puszyste i wilgotne. Przerywamy mieszanie, kiedy jajka zaczynają się ścinać. Następnie na połowę półpłynnego omletu wykładamy farsz i za pomocą łopatki składamy go na pół, przykrywając go drugą połówką. Wszystkie etapy wykonujemy szybko – nie możemy dopuścić do tego, aby omlet ściął się całkowicie, w środku powinien pozostać lekko płynny. W ten sam sposób przygotowujemy druga porcję. Omlety wykładamy na talerz i polewamy keczupem.

Początkowo składanie omleta na patelni razem z farszem może sprawiać problemy, jednak z czasem z pewnością nabierzemy wprawy. Oczywiście zawsze można ułatwić sprawę i osobno podać farsz i osobno omlet lub włożyć farsz do omletu dopiero na talerzu.

pozostałe ARTYKUŁY