PODRÓŻE PO JAPONII

NAJPOPULARNIEJSZE GORĄCE ŹRÓDŁA W JAPONII

Japonia ze względu na swój wulkaniczny potencjał liczy ponad 2 tys. gorących źródeł, czyli onsenów (温泉). Właśnie na nich buduje się publiczne łaźnie tzw. sentō (銭湯). Nie są to jednak zwyczajne termy. Woda wydobywająca się ze źródeł spływa wraz z masą minerałów oraz pierwiastków i sięga nawet 90°C. Onseny w japońskiej kulturze odgrywają bardzo ważną rolę oraz zaskakują swoją różnorodnością i zwyczajami.

Savoir-vivre w japońskich gorących źródłach

Mistrz OYAKATA udając się do onsenu, z pewnością nie wzbudzałby sensacji i wiedział jak przeprowadzić rytuał. Cudzoziemcy nazywani tam często Gaijinami zawsze powodują wśród Japończyków pewne obawy, gdyż nie do końca wiedzą jak się odpowiednio zachować. Aby nie urazić tamtejszej ludności, należy wnikliwie zapoznać się z etykietą odwiedzanego sentō.

Zanim wejdzie się do przebieralni, należy zdjąć obuwie. Zdarza się, że w niektórych onsenach brakuje angielskiego wskazania na damską i męską łaźnię. Dlatego warto wiedzieć, że pod znak 女 mogą udać się kobiety, a pod 男 panowie. Następnie zupełnie nagim, jedynie z ręcznikiem w ręku, przechodzi się pod prysznice. Tam dokładnie należy wyczyścić ciało. Im jest się starszym, tym dłuższy czas szczotkowania. Kobieta z długimi włosami powinna je związać, by nie miały kontaktu z wodą.

Gdy dopełniło się wszystkich wcześniejszych obowiązków, można w końcu rozkoszować się gorącą kąpielą. Jednak tutaj też trzeba mieć się na baczności. Mistrz OYAKATA zauważył, że w Polsce należy to do rzadkości, ale w Japonii kąpiel możliwa jest tylko nago, dlatego należy zapomnieć o jakichkolwiek strojach. Łaźnie służą do wypoczynku i kontemplacji. Można rozmawiać, ale głośne zabawy, chlapanie i pływanie są niepożądane. W złym zwyczaju jest też wpatrywanie się w nagie ciała innych ludzi. Ponadto posiadanie widocznych tatuaży z góry dyskwalifikuje z udziału w rytuale. Budzi to skojarzenia z członkami największej mafii świata – japońskiej Yakuzy.

Dla uniknięcia onsenowego faux-pas warto naśladować zachowania innych Japończyków. Po zakończeniu wodnego seansu nie ma obowiązku brania prysznica, jednak przed powrotem do szatni należy wytrzeć się do sucha.

Naga komunikacja w Japonii – hadaka no tsukiai

Wyraźną hierarchiczną naturę Japończyków potrafią ujarzmić jedynie wspólne gorące kąpiele. W Shinto i naukach buddyjskich są wiązane z oczyszczeniem oraz błogosławieństwem. Wówczas znikają wszelkie bariery, a klasa i status materialny tracą znaczenie. Stąd wywodzi się tzw. naga komunikacja (裸 の 付 き 合 い – hadaka no tsukiai), w której polemika jest czysta i szczera. Nagość obnaża człowieka i pozwala mu na prawdziwe wyrażenie siebie. Pełna koncentracja na rozmowie pomaga rozstrzygać spory, zawierać sojusze, prowadzić negocjacje i realizować interesy.

Korzyści, jakie płyną ze wspólnych kąpieli, zauważyły też japońskie firmy i korporacje. Wodne rytuały coworkingowe cieszą się w Kraju Kwitnącej Wiśni sporą popularnością. Współpracownicy odbywają ze sobą grupowe seanse. Dzięki temu menadżerowie zawiązują lepsze relacje, prowadzą naturalną komunikację oraz wyzbywają się wzajemnych pretensji.

Najstarsze SPA w Japoni – Dōgo Onsen

Kurort Dōgo Onsen (道後温泉) położony w Matsuyama to najstarsze gorące źródło w Japonii. Jego historia sięga nawet 3 tys. lat wstecz. Wewnątrz drewnianego kompleksu z 1893 roku można przechadzać się po zawiłych korytarzach, brać udział w herbacianych ceremoniach, czy podziwiać historyczne wystawy. Dōgo to kompleks na każdą kieszeń. Ma 4 poziomy łaźni od 400 do 1500 yenów. Gorące źródło z Matsuyama ma również swoją historię filmową. Jego wizerunek został użyty w popularnym japońskim anime „W krainie bogów” (ang. Spirited Away). Ponadto znajduje się tam łaźnia Yushinden, z której korzysta sama rodzina cesarska. Choć nie ma co liczyć na kąpiel z władcą, to można zwiedzić pomieszczenie.

Kąpiel w wulkanicznym piasku – onsen w Ibusuki

Kąpiel termalna już nie wystarcza? Onsen w Ibuski (指宿温泉) oferuje zanurzenie w gorącym wulkanicznym piasku. Wszystko przez podziemną wodę, która podgrzewa powierzchnię. Uczestnicy ceremonii ubierają tzw. yukatę (zwiewne kimono) i zostają zakopani w czarnym wulkanicznym piasku aż po samą szyję. Tego typu zabiegi szczególnie cenią kobiety, które liczą na poprawę kondycji skóry. Upiększające działania mają być możliwe dzięki zawartym w piasku jonom wapnia i kwasowi metasilowemu. Ponadto naukowcy Wydziału Medycznego na Uniwersytecie w Kagoashimie przeprowadzili badania, które wykazały, że wdychanie pary z piasku poprawia krążenie krwi i pojemność serca 4 razy bardziej niż seanse w gorących źródłach wody.

Kąpiel z małpami w Kourakukan Onsen

Japoński park Jigokudani(地獄谷) słynie z licznego występowania makaków. Można je spotkać w tamtejszych górach i stanowią one główny punkt turystyczny obszaru. Gdy nadchodzi zima, małpy schodzą w okolice pobliskich kurortów do gorących źródeł, by uchronić się przed zimnem. Na górskich szlakach można spotkać wiele onsenów, w których zwierzęta zażywają kąpieli. Co więcej, w pensjonacie Kourakukan (後楽館) można spotkać śmiałków, którzy nie potrafią sobie odmówić wspólnego seansu wodnego z naczelnymi.

Gorące źródła w Hakone – ucieczka dla Tokijczyków

Onseny z niesamowitym widokiem na wulkan Fuji u brzegów jeziora Ashi znajdziemy w miejscowości Hakone(箱根). Można doświadczyć tam kąpieli w standardowych cenach lub spędzić czas w luksusowych hotelach termalnych, które oferują również kąpiele winne, czy kawowe. Jedynie godzina drogi dzieli Tokio i Hakone, dlatego wielu mieszkańców metropolii ucieka od miejskiego zgiełku właśnie tam.

7 gorących źródeł i przepowiedni – wioska Kinosaki

Kinosaki (城崎)zwane jest wioską onsenów. Znajduje się tam 7 rozchwytywanych gorących źródeł, w których można doznać kompleksowego relaksu. Każde z nich niesie ze sobą coś specjalnego.

  • Mandara-yu(まんだら湯) – przynosi szczęście w biznesie i rolnictwie.
  • Goshono-yu(御所の湯) – pomaga odnaleźć wybrankę oraz chroni przed pożarami.
  • Satono-Yu(さとの湯) – największe lokalne kąpielisko z zimną sauną (kriokomora).
  • Yanagi-yu (柳湯)– przynosi szczęście w narodzinach zdrowych dzieci.
  • Jizou-yu (地蔵湯)– daje bezpieczeństwo i dobrobyt rodzinie.
  • Ichino-yu(一の湯) – gwarantuje sukces w szkole i pomyślność w podróży.
  • Kouno-yu (鴻の湯)- zapewniają długowieczność i szczęście w małżeństwie.

Najlepsze japońskie gorące źródła w Kusatsu

Onsen Kusatsu (草津温泉) nieustannie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach najlepszych japońskich onsenów. Woda płynie wprost z góry Shirane i ma jedną z lepszych reputacji. Wszystko zaczęło się, gdy niemiecki doktor Erwin von Bälz służył na cesarskim dworze i w ramach leczenia, zalecał kąpiel właśnie w tamtejszych gorących źródłach. Woda z głębi Shirane zawiera w składzie chlorek wapnia, siarczan aluminium oraz siarkę. Terapia w onsenie Kusatsu niweluje nerwobóle, poprawia kondycję skóry, łagodzi bóle mięśni, działa oczyszczająco oraz zabija grzyby i bakterie. W Kusatsu mieszka ledwie 7 tys. osób, lecz dzięki swoim walorom krajobrazowym i leczniczym przyciąga rocznie ok. 3 mln turystów. Wpływy z turystyki stanowią ok. 90% całego dochodu.

Onseny – sekret japońskiej długowieczności i sukcesu ekonomicznego

Średnia długość życia Japończyków to ponad 85 lat. Dodatkowo najstarsi zarówno wciąż żyjący, jak i nieżyjący ludzie na świecie to w większości Japończycy (ok. 115 lat). Z pewnością nie bez znaczenia dla długowieczności pozostają gorące źródła. Niosą ze sobą ogrom właściwości leczniczych, co pozwala utrzymać ciało i zdrowie w dobrej kondycji. Ponadto ich relaksacyjny i oczyszczający psychicznie charakter pozwala na umysłową regenerację. Dzięki temu rozmowy są prowadzone w pełnym skupieniu i ponad podziałami. To pozwala podejmować mądre decyzje i realizować korzystne przetargi. Dlatego rytuał moczenia może stanowić jeden z wielu elementów, który spowodował, że tak mały kraj stał się trzecią najpotężniejszą gospodarką świata.

pozostałe ARTYKUŁY