KUCHNIA JAPOŃSKA

JAK PRZYGOTOWAĆ TEMPURĘ W 6 KROKACH

Japońska kuchnia posiada wiele charakterystycznych, wyśmienitych potraw, które odróżniają ją znacząco od tradycyjnej kuchni europejskiej. Sushi, makarony, owoce morza i ryby to tylko niektóre z dań, które pokochali fani japońskiego jedzenia na całym świecie. Szczyty popularności bije również tempura. Jak przygotować ją w domu?

Historia tempury

Historia tempury jest długa – sięga bowiem aż do XVI wieku. Do Japonii przywędrowała wraz z jezuitami, którzy w XVI wieku przybyli do Kraju Kwitnącej Wiśni na misję z Portugalii. Potrawa była przez nich spożywana w trakcie Suchych Dni (łac. Quatuor Tempora) – stąd nazwa „tempura”. Sposób przyrządzania i smak tempury przypadł do gustu Japończykom. Zasmakowała im tak bardzo, że postanowili na stałe wprowadzić ją do rodzimego menu. Mieszkańcy Japonii osiągnęli w przygotowywaniu tempury perfekcję – stąd powoli zaczęto kojarzyć potrawę właśnie z tym krajem, a nie z Portugalią. Do dziś przepis na japońską tempurę oparty jest na sposobie wypracowanym w okresie Edo.

Co to jest tempura?

Tempurą może stać się niemal wszystko. Najczęściej są to kawałki warzyw, owoców morza, ryb lub mięs obtoczone w charakterystycznym, cienkim i delikatnym cieście, smażone na głębokim oleju. Sekretem tempury jest jej ciasto – chrupiące i lekkie, które pasuje prawie do każdej potrawy. Tempurę zwykle podaje się z sosem tentsuyu (przygotowany na bazie dashi, sosu sojowego, mirin), który dodatkowo podkreśla wyjątkowy smak dania.

Gdzie zjeść dobrą tempurę?

W Japonii znaleźć można miejsca poświęcone tempurze. Podobnie jak w przypadku sushi, również ta potrawa ma swoich mistrzów. Tempura-ya-san, a więc specjalista od przygotowywania tempury, może podać nam to wyjątkowe danie w restauracjach zwanych tempura-ya. Zamawiając tempurę w tego typu restauracji, mistrz stawia przed gościem sos oraz białą rzodkiew daikon. Tempura smażona jest na oczach gości i przynoszona, gdy tylko gorące kawałki są gotowe.

Jak przygotować ciasto na tempurę?

Delikatne i kruche ciasto wymaga odpowiedniego przygotowania. Przypomina ono nieco ciasto naleśnikowe, jest jednak bardziej gęste. Ciasto miesza się szybko – powinny powstawać na nim grudki, które później się wysmażą. Wyróżnia się dwa rodzaje ciasta w zależności od potraw. Do ryb, warzyw oraz mięczaków stosujemy ciasto rzadkie, a do owoców morza i ryb tłustych ciasto gęstsze.

Jak przygotować tempurę w 6 krokach:

  1. Przygotuj lodowatą wodę.
  2. Zmieszaj pół szklanki mąki kukurydzianej i pół szklanki mąki pszennej z wodą, aż ciasto nabierze konsystencji gęstej śmietany.
  3. Rozgrzej olej do około 175-180 stopni w woku lub w głębokiej patelni.
  4. Wcześniej pokrojone kawałki warzyw i ryb osusz, obtocz w cieście i przy pomocy szczypiec kuchennych smaż pojedynczo (lub maksymalnie po dwie – trzy sztuki, tak żeby miały miejsce w woku), wkładając je do gorącego oleju.
  5. Smaż do momentu, aż ciasto stanie się chrupiące.
  6. Odsącz usmażoną tempurę na ręczniku papierowym. Po chwili danie jest gotowe do jedzenia – nie czekamy, aż ostygnie. W wersji alternatywnej do mąki dodać możemy żółtko jajka. Ważne jest, aby ciasto przygotowywane było w ostatniej chwili – i żeby jego temperatura przed smażeniem była jak najniższa. Należy pamiętać o kolejności maczania składników w oleju: zaczynamy od warzyw, a następnie przechodzimy do grzybów, ryb i owoców morza. W ten sposób nie pomieszamy smaku potraw.

Tempura do sushi

Tempura bardzo często serwowana jest wraz z sushi. Smaki obu potraw doskonale ze sobą współgrają. Samo sushi również obtaczać można w delikatnym cieście tempurowym – w takim wypadku gotowe rolki kroi się dopiero po wyjęciu z oleju i osuszeniu na ręczniku papierowym.

Tempura – wyjątkowe japońskie danie

Japończycy osiągnęli mistrzostwo w przygotowywaniu tempury. Każdy, kto chce zasmakować prawdziwej japońskiej kuchni, powinien skusić się na spróbowanie tempury – kruche i delikatne ciasto pasuje niemal do każdej potrawy.

pozostałe ARTYKUŁY