PODRÓŻE PO JAPONII

6 NAJPIĘKNIEJSZYCH, HISTORYCZNYCH ZAMKÓW W JAPONII

Kraj Kwitnącej Wiśni już w VII wieku wypracował własny, unikalny styl budowania zamków. Do wzniesienia wielu wspaniałych budowli Japończykom wystarczało jedynie drewno. Przez to wiele konstrukcji nie przetrwało oblężeń, bombardowań, czy kataklizmów. Licznie wykonywane wówczas rekonstrukcje starano się przeprowadzać w sposób, który będzie bliski tradycjom okresów architektonicznej świetności. Nie wszędzie udało się zachować pierwowzór, jednak każdy zamek może poszczycić się swoistymi walorami.

Koukyo – japoński zamek cesarski

Najpopularniejsze japońskie wzniesienie to zdecydowanie Zamek Cesarski (Koukyo-皇居). Współcześnie nazywany jest pałacem, jednak wzniesiono go na fundamentach dawnego Zamku Edo. Jest położony w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni – Tokio i stanowi siedzibę całej rodziny cesarskiej. To właśnie na terenie kompleksu odbywają się najważniejsze audiencje zagranicznych przywódców innych państw, czy wysokiej rangi polityczne uroczystości i wydarzenia.

Dookoła zamku znajdują się japońskie ogrody cesarskie, które są wykonane w zgodzie z filozofią Zen i pielęgnowane z najwyższą starannością. Nie bez powodu cały obszar porównuje się do nowojorskiego Central Parku, który stanowi wytchnienie od miejskiego zgiełku. Ponadto w dwa wyjątkowe dni w roku każdy możne zwiedzić zamek cesarza Japonii. Są to urodziny władcy przypadające na 23 grudnia oraz japoński Nowy Rok obchodzony 2 stycznia.

Osaka-jō – japoński złoty zamek

Zamek w Osace(大阪城) to jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Japonii. Zwany jest również złotym lub barokowym zamkiem. Te zastępcze nazwy zawdzięcza swym wyjątkowym mieniącym się zdobieniom. Historia zamku odnotowuje wiele dawnych renowacji z powodu oblężeń, wyładowań atmosferycznych, czy też wojennych bombardowań.

Podczas wielu zewnętrznych renowacji starano się zachować historyczne tradycje budowlane, co w dużej mierze zakończyło się powodzeniem. Jednak wnętrze budowli ma wiele współczesnych naleciałości architektonicznych i częściowo zatraciło swoją zamierzchłą atmosferę. W środku można spotkać zautomatyzowane sprzęty, a nawet windy, co z pewnością nie było charakterystyczne dla okresu samurajów.

Matsumoto – japoński Zamek Kruków

W Japonii są tylko 2 zamki, które szczycą się pięciostopniową kondygnacją. Jeden z nich to zamek Matsumoto (松本城). Jest wzniesiony na masywnym kamienistym fundamencie nad rzeką Asahi w pejzażu północnych Alp Japońskich. Znany jest również pod nazwą Zamek Kruków (Karasu-jō – 烏城). To określenie zawdzięcza czarnemu kolorowi ścian. Wnętrze natomiast jest pełne masywnych filarów, drewnianych kolumn i łuków. Dzięki temu bardzo dobrze oddaje charakterystyczny wzór dawnej architektury. Tym bardziej, że po wojnie zbudowano go na nowo, gdyż został zniszczony przez amerykańskie lotnictwo.

Kolejną ciekawostką jest ukryte 6 piętro, które prowadzi na taras zamku i niegdyś było najbezpieczniejszym miejscem fortecy. Ponadto w XIX wieku zamek wystawiono na aukcję i sprzedano. Była to wówczas popularna w Japonii praktyka. Zdecydowano wtedy o rozbiorze budowli, co argumentowano oszczędnością przestrzeni miejskiej. Wówczas mieszkańcy zmobilizowali zbiórkę, aby temu zapobiec. Datki z darowizn starczyły na wykupienie ziemi. W ten sposób udało zachować się wybitną fortecę, która dziś figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Himeji – japoński zamek Białej Czapli

Twierdzę Himeji (姫路城) można uznać za japońską wersję bawarskiego zamku Neuschwanstein, pojawiającego się na początku niemal każdej produkcji Disneya. W zastępstwie Himeji określa się również jako Zamek Białej Czapli, ze względu na jasne gipsowe wykończenia. Ponadto budowla znalazła się również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest tą drugą w Japonii po Matsumoto, która liczy pięć kondygnacji.

Zewnętrze piękno zamku przyciąga wielu turystów, a swą scenerią zaszczyciło nawet w takich produkcjach jak „James Bond”, czy „Ostatni Samuraj”. Obserwując twierdzę z daleka, niewiele wskazuje na jej dotkliwą historię. Jednak w rzeczywistości na początku wzniesiono ją w charakterze obronnym. Budowla przeszła epokę wewnętrznych walk samurajów, czy II Wojnę Światową. Dlatego też kompleks liczy 83 budynki, w których w skład wchodzą m.in. baszty, wieże, spichrze, czy bramy obronne, otoczone potrójną fosą i wysokim murem.

Hirosaki – wiśniowy zamek

Hirosaki (弘前城) słynie przede wszystkim z kwitnienia wiśni. Jednak warto wspomnieć również o jego przykrych doświadczeniach. W XVII wieku była to pięciopiętrowa twierdza. Jednak została trafiona przez piorun i z tego względu spłonęła. Dopiero w XIX wieku odbudowano zamek. Tym razem jednak w zmienionej trzykondygnacyjnej formie. Ponadto w 2013 roku wszczęto naprawę kompleksu zamkowego i postanowiono przemieścić jedną z wież 70 metrów dalej. Ważący 400 ton i mierzący 14 metrów wysokości obiekt przesuwano o 1 metr dziennie przy pomocy specjalnej platformy szynowej i nowoczesnych podnośników.

Jednak tym, co działa jak magnes na turystów, jest obszar z 2,5 tys. drzew kwitnących wiśni w ponad 50 różnych odmianach. Dodatkowo w parku na każdą porę roku odbywa się odpowiedni festiwal. W lecie ma miejsce Nebuta Matsuri. Jesienią Momiji Matsuri, czyli festiwal liści klonu. Zimą zaś Yukidōrō Matsuri, co oznacza festiwal Śnieżnych Latarni. Najpopularniejszym wydarzeniem jest jednak Sakura Matsuri, czyli festiwal wiśni, który rocznie przyciąga nawet 2 mln uczestników.

Shuri – chiński zamek w Japonii

Kolejną japońską perłą wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest zamek Shurijō (首里城). Wcześniej stanowił siedzibę władców historycznego Królestwa Ryūkyū, które swą odrębność od Kraju Kwitnącej Wiśni zachowywało aż do 1879 roku. Jednak w czasie suwerennej działalności Ryūkyū miało bliskie kontakty z Cesarstwem Chińskim i stamtąd też czerpało wiele wzorców. Dlatego zamek nie przypomina dotychczas wspominanych japońskich fortec.

Kompleks nie stanowi wysokich, kilkupiętrowych kondygnacji o stonowanych kolorach. Wygląd przywodzi raczej na myśl pałace znane z architektury krajobrazu Państwa Środka. Dominuje czerwono-złota kolorystyka, dynamiczne motywy i smocze figury. W środy natomiast oprócz zwiedzania całego zespołu budowli można trafić na pokaz specyficznych tańców z Okinawy tzw. onnaodori, zoodori, ryūkyūbudo. Ponadto wizerunek zamku zainteresował również twórców gry Call od Duty, którzy wykorzystali go do stworzenia misji zdobycia przez amerykańską kampanię bastionu Shuri.

pozostałe ARTYKUŁY