PODRÓŻE PO JAPONII

5 JAPOŃSKICH SZLAKÓW GÓRSKICH WARTYCH ODWIEDZENIA

Japonia jest w ok. 90% pokryta górami i może poszczycić się wieloma szlakami wiodącymi pośród wysokich nawet na 3,5 tysiące metrów szczytami, aktywnymi wulkanami, czy bardziej przystępnymi przybrzeżnymi, pacyficznymi dolinami. Jak wśród tak wielu możliwości wybrać najbardziej zaskakujące i ciekawe szlaki? Istnieje kilka tras, których będąc w Japonii, po prostu nie można przegapić.

Szlak Yoshida na świętą górę Fuji

Fuji (富士山 – Fujisan) to niewątpliwie największa naturalna atrakcja Japonii, a jednocześnie jej wizytówka. Mało który Japończyk potrafi sobie odpuścić wycieczkę w to miejsce. Podobnie czynią zagraniczni turyści, którzy będąc w okolicach Tokio, bardzo często decydują się na zdobycie wulkanu Fuji. Jest to najwyższy szczyt (3776 m n.p.m.) w Japonii, na którego obszarze znajduje się ponad 20 kulturalnych obiektów oraz 4 szlaki. Z tego względu nie ważne, którą drogę się wybierze, z pewnością będzie to ciekawa wycieczka. Podróż na Fuji nie należy jednak do najspokojniejszych – zwłaszcza w sezonie (lipiec- wrzesień). Jest to bardzo popularne i oblegane przez turystów miejsce, przez co często występuje konieczność, by iść gęsiego w skrajnie powolnym tempie lub stać w kilkusetmetrowych kolejkach.

Trzy z czterech szlaków wiodą z Shizuoka, a jeden z Yamanashi. Ten ostatni znany jest, jako szlak Yoshida. Czas wejścia to ok. 5-7 h, a zejścia ok. 3-5 h. Podróż rozpoczyna się z poziomu 2300 m n.p.m. Początek trasy jest lekki i po drodze można zobaczyć wiele jezior. Im dalej w górę, tym piękniejsze widoki i zaczynają się pojawiać asekuracyjne łańcuchy. Po drodze znajdują się stacje na złapanie oddechu, zjedzenie lub zatrzymanie się na noc. Wielu turystów nocuje w schronisku, a rankiem rusza na samą górę, by zobaczyć, jak z wysokości 3776 m n.p.m. wygląda wschód słońca.

Szlak doliną Kamikochi – Alpy Japońskie

Kamikochi (上 高地) to ciągnący się ponad 15 km płaskowyż w dolinie rzeki Azusa. Wędrując tym szlakiem, można nacieszyć się spektakularnym widokiem Alp Japońskich, licznych mokradeł, wulkanicznych stawów, czy biegnących nad rzeką wąwozów. Ścieżeczka wiedzie na wysokości ok. 1500 m n.p.m. i nie jest wymagająca. Ponadto rozpościerają się wspaniałe alpejskie widoki z unikalną tamtejszą florą, a największe bogactwo przyrody można obserwować od maja do października.

Wokoło znajduje się kilka 2 i 3-tysięczników m.in. Nishihotakadake, Okuhotakadake, Maehotakadake. Jeżeli ścieżka staje się dla kogoś monotonna, to na rozwidleniach można zboczyć z trasy i podjąć się o wiele trudniejszej wspinaczki na pobliskie szczyty. Żądni przygód turyści często wybiera wejście na aktywny wulkan Yakedake (2455 m n.p.m).

Szlak 88 świątyń na wyspie Shikoku

Shikoku to najmniejsza i najsłabiej zaludniona wyspa Japonii. Przez większość Japończyków uważana jest za tzw. inkę, czyli wieś. Najbardziej znana jest z Shikoku Henro (四国遍路), czyli specyficznej pielgrzymki podążającej górsko-nadmorskim szlakiem, liczącym prawie 1200 km. Na trasie znajduje się aż 88 buddyjskich świątyń i nie sposób zwiedzić wszystkie na raz, gdyż taka pielgrzymka trwa nawet miesiącami i mało kto się na nią decyduje. Jednak można na trasie spotkać takich śmiałków. Są to o-henro-san i nie sposób ich nie rozpoznać, gdyż są ubrani w specyficzny stożkowy, słomiany kapelusz, fioletowy szal, białą tunikę, a w ręku zazwyczaj trzymają drewnianą laskę lub różaniec.

Podczas podróży można podziwiać nie tylko potężne wzgórza i szczyty, ale również niesamowity oceaniczny krajobraz i białe plaże wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Z pewnością jest to szlak dla tych, którzy pragną czegoś więcej niż wysokości i wspinaczek. Ponadto pielgrzymkowy charakter trasy pozwala odbyć duchową podróż śladami mnicha Kukai i zaczerpnąć odrobiny medytacji.

Szlaki w parku Yakusugi Land

Wspominając o Yakusagi Land, nie można pominąć faktu, że wyspa Yakushima, na której leży park została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważana jest też za jedno z najbardziej wilgotnych miejsc w Japonii. To wszystko zawdzięcza właśnie swym naturalnym walorom i mieszczącemu się w jej centrum gęstemu i wiekowemu lasowi. Słynie on z cedrowej puszczy, zawierającej niemal 2 tys. gatunków drzew oraz z największych tysiącletnich cedrów.

Yakusugi Land można przebyć na 4 sposoby, wybierając trasę 30, 40, 80 lub 150-minutową. Nie są to w żaden sposób wymagające drogi i wystarczy jeden dzień, by zwiedzić cały rezerwat. Najdłuższy kurs prowadzi na szczyt Tachudake (1457 m n.p.m.), a po drodze można spotkać nie tylko gigantyczne cedry, jak Kigensugi (紀元杉), ale również licznie występujące tu makaki.

Podniebne sklepienie Japonii – alpejski szlak Tateyama Kurobe Alpine

Podróż po Tateyama Kurobe Alpine to wycieczka niemal dla każdego. Można tam przemieszczać się wieloma środkami transportu, osiągając niskie szczyty jak np. Bijodaria (977 m n.p.m) oraz wysokie jak Tateyama (3015 m n.p.m). Trasa wyposażona jest w trolejbusy, linowe kolejki oraz komunikację autobusową. Pokonując ją w ten sposób, można nacieszyć się niesamowitymi widokami alpejskiej przyrody nie tylko z pieszej perspektywy, ale również z lotu ptaka, korzystając z Tateyama Ropeway.

Jedną z największych atrakcji szlaku jest znajdujący się od strony Kioto śnieżny tunel, którego ściany wznoszą się na wysokość nawet 20 metrów. Przejść lub przejechać tą niesamowitą drogą można w miesiącach od kwietnia do czerwca nieopodal Muduro. Na trasie znajduje się również najwyższy w Japonii wodospad Shōmyō (称名滝). Ponadto warto zaznaczyć również na mapie przystanek Kurobe Dam. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć Japończyków, którzy w trudnych górskich warunkach wybudowali 183-metrową tamę wodną, która odprowadza w ciągu sekundy aż 15 ton wody.

Zarówno Europa, jak i Japonia mają własne alpejskie szlaki. Jednak jedyny wspólny mianownik to właśnie nazwa. Podobnie jest w przypadku innych japońskich pasm górskich, które od zachodnich różnią się tym, że nierzadko są silnie dotknięte ingerencją człowieka, a na trasie można przez wiele minut tkwić w pieszym korku. Nie zmienia to jednak faktu, że azjatycki krajobraz budzi ogromny podziw i jest czymś zupełnie unikalnym, mającym własny specyficzny charakter.

pozostałe ARTYKUŁY